Zaznacz stronę

Zastanawiasz się, jakie umiejętności są ważne w codziennej pracy kosmetyczki? Przede wszystkim zawód kosmetyczki wymaga umiejętności praktycznych, czyli wiedzy o tym, jak wykonywać zabiegi kosmetyczne, manicure, pedicure, a także jak dobierać kosmetyki do rodzaju skóry, jak pielęgnować skórę i dbać o twarz, paznokcie i urodę. Kosmetyczka powinna mieć również bardzo dobrze rozwinięte zdolności komunikacyjne, aby rozmowy z klientkami o ich oczekiwaniach nie stanowiły dla niej problemu.

O czym powinna pamiętać każda kosmetyczka?

Zabiegi, które wykonuje kosmetyczka w salonie lub we własnej firmie, nie powinny mieć przed nią tajemnic. Oznacza to, że wiedza i kompetencje do ich wykonywania są tu kluczowe, dlatego dobrym pomysłem jest nieustanny rozwój, kształcenie swoich umiejętności i regularne podnoszenie sobie poprzeczki.

Istotny jest również wygląd kosmetyczki, czyli np. zadbane paznokcie, które niejako stanowią wizytówkę osoby świadczącej usługi i są czymś, na co klientki również zwracają uwagę, gdy odwiedzą salon. Sposób stylizacji paznokci to kolejna kwestia, na którą warto zwrócić uwagę, chcąc przyuczyć się do zawodu. Niezbędna jest również bardzo szeroka wiedza o pielęgnacji skóry, ciała i o tym, jak dobrać kosmetyki do poszczególnego rodzaju cery.

Jakie umiejętności są ważne w codziennej pracy kosmetyczki?

Jesteś ciekawa, jakie umiejętności powinna mieć kosmetyczka, aby obsługiwać klientki w salonie i dobrze zarabiać? To przede wszystkim:

• umiejętność dokładnego oczyszczania skóry twarzy,

• wykonywanie manicure i pedicure,

• wykonywanie zabiegu przedłużającego płytkę paznokciową,

• wykonywanie makijażu na różne okazje,

• udzielanie fachowych porad klientkom w zakresie urody (począwszy od doradzania, jak dbać o paznokcie po porady dotyczące podologii),

• depilacja różnych części ciała,

• nakładanie maseczek na twarz i kremów, pielęgnacja twarzy,

• dobór odpowiednich kosmetyków ułatwiających pielęgnację ciała,

• wiedza o narzędziach stosowanych w kosmetologii i umiejętny dobór lamp i przyrządów do wykonywanego zabiegu.

Kosmetyczka powinna również swobodnie nawiązywać relacje ze swoimi klientkami, wykazywać się umiejętnością słuchania, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i jednocześnie doradzić w kwestii wyboru zabiegów kosmetycznych.

Jeśli jakaś klientka zada pytanie dotyczące pielęgnacji, to kosmetyczka powinna na nie wyczerpująco odpowiedzieć – to dlatego do wykonywania tego zawodu niezbędne jest zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Dobrym rozwiązaniem będzie uczestnictwo w kursie manicure.

Nie bez znaczenia jest również dbanie o własny wizerunek i nienaganny wygląd kosmetyczki. Każda kobieta, która chce rozpocząć pracę na tym stanowisku, powinna też w miarę możliwości poznać działanie zabiegów „na własnej skórze”.

Zawód kosmetyczki – na czym polega?

Na czym polega zawód kosmetyczki? W salonach kosmetycznych praca kosmetyczki polega na fachowym świadczeniu usług – od malowania paznokci aż po depilację różnych części ciała i fachowe doradztwo dotyczące pielęgnacji skóry. Kobieta, która chce być kosmetyczką, powinna mieć szeroką wiedzę z zakresu kosmetologii, anatomii człowieka, a także stylizacji i metod przedłużania rzęs. Dobra kosmetyczka powinna również umieć wykorzystać tę wiedzę w praktyce w konkretnej sytuacji oraz umiejętnie doradzić najlepsze rozwiązanie swoim klientkom.

W zawodzie kosmetyczki istotne jest również to, aby posiadać szczegółową wiedzę o używanych kosmetykach i wiedzieć, do jakiego rodzaju skóry konkretne preparaty będą najlepszym wyborem. Ta wiedza przyda się szczególnie przy skórze wymagającej szczególnej troski lub w przypadkach alergii. W wielu salonach od kosmetyczki wymagana jest umiejętność wykonania makijażu – wiedza z zakresu wizażu będzie zatem bardzo przydatna.

Czy wykształcenie jest ważne w zawodzie kosmetyczki?

Wykształcenie średnie lub wyższe z zakresu kosmetologii w zawodzie kosmetyczki jest oczywiście atutem i ułatwieniem startu w zawodzie, ale można świadczyć usługi pielęgnacji i wizażu, nie mając przygotowania kierunkowego zdobytego w technikum czy na studiach. To branża, w której liczą się umiejętności praktyczne pozyskane na kursach i szkoleniach, znajomość rodzajów kosmetyków stosowanych w salonach, wiedza o tym, jak je ze sobą łączyć i empatia w stosunku do klientek. W tym zawodzie również bardzo ważne jest podejście do ludzi, otwartość na ich potrzeby i umiejętność słuchania klientek.

Jak zacząć pracę w zawodzie kosmetyczki?

Aby zacząć pracować w zawodzie, warto ukończyć kursy, dzięki którym można pracować np. w salonie kosmetycznym. Warto również pamiętać, że to zawód, w którym zdobywanie wiedzy na temat nowości i nieustanne dokształcanie się na kursach i szkoleniach to podstawa.

Jeśli chcesz podjąć pracę na stanowisku kosmetyczki w salonie, to warto zadbać o wykształcenie i udział w kursach, które przygotowują Cię do zawodu. Dobrym rozwiązaniem będzie również samodzielne zdobywanie wiedzy, nieustannie poszerzanie swoich kompetencji, a także weryfikowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Na etacie można brać udział w licznych kursach doszkalających finansowanych przez pracodawcę i zdobywać nowe umiejętności. We własnym salonie należy te kompetencje rozwijać na własny koszt i często poświęcić o wiele więcej czasu na naukę.

Praca jako kosmetyczka – w znanym salonie czy na swoim?

Jedną z najtrudniejszych decyzji, z jaką będziesz musiała się zmierzyć, jest decyzja dotycząca tego, gdzie i w jaki sposób chcesz pracować. Praca w renomowanym salonie jako kosmetyczka to niewątpliwie okazja do pracy na najlepszych produktach na rynku i szansa na zdobycie cennego doświadczenia, które z czasem można wykorzystać we własnym biznesie. Praca od razu „na swoim” wymaga nie tylko większej odwagi, ale wielu wyrzeczeń oraz funduszy na rozkręcenie biznesu. Niemniej warto podjąć wysiłek, aby po pewnym czasie przekonać się, że klientki będą ceniły Twoje usługi i polecały Cię swoim koleżankom. Od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz chciała pokierować ścieżką swojej kariery i jak chcesz się rozwinąć jako kosmetyczka.